Aloitus varhaiskasvatuksessa

- Ilmoitus varhaiskasvatuspaikan vastaanottamisesta tulee tehdä kahden viikon kuluessa päätöksen vastaanottamisesta.
- Ilmoitus on sitova.
- Ilmoitus tehdään ensisijaisesti eVakassa.
Lempäälän varhaiskasvatuspalveluissa voi asioida sähköisesti varhaiskasvatukseen liittyvissä asioissa Lempäälän eVaka-järjestelmässä.
Lapsenne ryhmän varhaiskasvatusopettaja ottaa yhteyttä aloituskeskusteluajan sopimiseksi.
Miettikää kysymyksiin vastaukset valmiiksi.
Suosittelemme huoltajien tulevan aloituskeskusteluun ilman lasta.
Aloituskeskustelun tarkoitus:
- Keskustelussa kuullaan huoltajia ja sovitaan lapselle sopiva tutustumisjakso.
- Kaikki lapsesta saatu tieto auttaa henkilöstöä varhaiskasvatuksen alkutaipaleella.
- Kasvattajat kertovat ryhmän arjesta, käytännöistä ja toiminnasta.
Hoitosuhteen alkaessa tai päättyessä kesken kalenterikuukauden käytettävissä olevat tunnit lasketaan siten, että tuntimäärä jaetaan kuukauden toimintapäivien määrällä ja kerrotaan niin monella arkipäivällä (ma-pe), jotka hoitosuhteen voimassaoloaikaan osuu.
Esimerkki 1: Lapsi aloittaa torstaina 13.11.2025. Hänelle on valittu porras 3, 121-150h/kk: 150/20= 7,5 * 12 arkipäivää =90 tuntia käytettävissä marraskuussa.
Esimerkki 2: Lapsi aloittaa maanantaina 16.3.2026. Hänelle on valittu porras 2, 86-120h/kk: 120/22= 5,45 * 12 arkipäivää = 65,5 tuntia käytettävissä maaliskuussa.
Hoitoajat varataan sähköisesti Lempäälän eVakan kautta. Hoitoaikoja voi merkitä eVakaan kaksi viikkoa ennen hoitosuhteen alkamista.
Varaukset tulee tehdä kuluvan viikon perjantaina klo 9:00 mennessä, ei seuraavan, vaan sitä seuraavan viikon osalta (viikolla 37, viikolle 39) .
• Hoitoaikojen varaaminen on huoltajien vastuulla.
• Muutokset tämän jälkeen ovat mahdollisia ainoastaan henkilöstön toimesta ja vain perustellusta syystä (työstä tai opiskelusta johtuva syy).
• Yllättävä poissaolo (sairaus tai muu syy) varattuna hoitopäivänä, ei vapauta tunteja käytettäväksi myöhemmin.
TÄRKEÄÄ HUOMIOIDA
• Päiväkotien todelliset aukioloajat perustuvat huoltajien varaamiin hoitoaikoihin.
• Henkilöstön työvuorot suunnitellaan varattujen hoitoaikojen perusteella. Paikalla kulloinkin oleva lakisääteisen henkilöstön määrä perustuu huoltajien varaamiin hoitoaikoihin. Varattujen hoitoaikojen noudattaminen on lasten turvallisuuden näkökulmasta erittäin tärkeää.
Mikäli huoltaja ei ole varannut lapselle hoitoa eVakasta ajoissa, kunta ei voi sitoutua tuleviin hoidon tarpeisiin varauksetta, jollei henkilöstöä ole kyseisenä ajankohtana tarpeeksi lain vaatimusten täyttämiseksi.
Lapselle on valittu hoitoaikaporras, joka määrittelee käytettävät tunnit kalenterikuukauden aikana. Hoitoaikaportaan maksimi tuntimäärän tulee sisältää sekä varatun hoitoajan mukaiset tunnit, että todellisen läsnäolon mukaiset tunnit.
Päivittäin huomioidaan päivän ensimmäinen ja viimeinen aika.
Esimerkiksi:
- varaus klo 7:45-14:15
- läsnäolo klo 7:55-14:20
Toteuma lasketaan klo 7:45-14:20 mukaan.
Mikäli hoidon tarve vaihtelee kuukausittain, valitaan hoitoaikaporras suurimman tarpeen mukaan.
Hoitoaikaporrasta vaihdettaessa, tulee uuteen hoitoaikaportaaseen sitoutua vähintään kolmeksi kuukaudeksi.
YLITYKSIEN LASKUTUS
Mikäli lapselle valittu hoitoaikaporras ylittyy kalenterikuukauden aikana, laskutetaan se todellisen hoitoaikaportaan mukaan ensimmäisestä ylityksestä alkaen.
Esimerkiksi:
Lapsen hoitoaikaporras 0-85h/kk. Kuun lopussa toteuma näyttää 87 tuntia. Laskutus tapahtuu todellisen hoitoaikaportaan eli 86-120h/kk maksun mukaisesti.
Mikäli valittu hoitoaikaporras ylittyy saman toimintavuoden (1.8.-31.7.) aikana toisen kerran, nostetaan hoitoaikaporras todellisen käytön mukaiseen hoitoaikaportaaseen vähintään kolmeksi kuukaudeksi.
eVaka näyttää ylitykset huomiomerkillä.
Tuloselvitys on tehtävä sen kalenterikuukauden aikana, jolloin lapsen hoitosuhde alkaa. Maksua ei hyvitetä takautuvasti, mikäli tuloselvitys toimitetaan myöhässä.
Tuloselvitys tehdään ensisijaisesti Lempäälän eVakassa, kohdasta Valikko ja Tulotiedot.
Maksun määräytymisestä ja laskutukseen liittyvistä asioista löydät lisää tietoa sivulta Asiakasmaksut.
Varhaiskasvatuksessa olevalla lapsella on varhaiskasvatuslain turvaama oikeus saada suunnitelmallista ja tavoitteellista kasvatusta, opetusta ja hoitoa, jossa painottuu erityisesti pedagogiikka. Näiden toteuttamiseksi laaditaan jokaiselle varhaiskasvatuksessa olevalle lapselle varhaiskasvatussuunnitelma (Lapsen vasu).
Ensimmäiseen varhaiskasvatuskeskusteluun varataan aika noin 2 kuukauden kuluttua hoidon alkamisesta.
Keskusteluun varataan aikaa 30 minuuttia. Varhaiskasvatuskeskustelut käydään kahdesti vuodessa.
Henkilöstö laatii varhaiskasvatussuunnitelman yhteistyössä huoltajan kanssa. Tyhjä mallipohja lapsen varhaiskasvatussuunnitelmasta löytyy Hyvä Arki-sivulta.
Syntymäpäiviä, nimipäiviä ja muita lapselle merkittäviä päiviä juhlistamme muulla tavoin kuin lapsen kotoa tuomilla herkuilla.
Päivänsankarin toiveet huomioidaan esimerkiksi toiminnallisen tekemisen osalta, laulettavien laulujen osalta tai vaikkapa lepohetkellä luettavan kirjan osalta.
Lapsella on erityisruokavalio
- täytä ilmoitus lapsen erityisruokatarpeesta sähköisesti kunnan ruokapalveluiden nettisivuilla
Lomake ja ohjeet löytyvät lasten ja nuorten erityisruokavaliot-sivulta.
Kaikkien erityisruokavaliota tarvitsevien lasten osalta lomakkeet tulee vuosittain päivittää 31.6. mennessä seuraavaa toimintavuottaa varten tai tarvittaessa toimintavuoden aikana, aina jos tilanne muuttuu.
Jos kyseessä on ruoka-aineallergia/yliherkkyys, liitteeksi tarvitaanm myös hoitavan tahon kirjallinen dokumentti, josta käy ilmi peruste erityisruokavalion myöntämiselle. Keliakian ja diabeteksen osalta lääkärintodistus riittää kerran toimitettuna.
Erityisruokavaliot valmistetaan aina yksilöllisesti kirjallisen ilmoituksen perusteella.
Valmistaminen aloitetaan, kun kaikki siihen liittyvät dokumentit on kunnossa. Vanhemmat huolehtivat, että myös lapsen yksikössä on tarvittavat tiedot lapsen ruokavaliosta ja sen mahdollisista muutoksista.
Varhaiskasvatuksen erityisopettajaan (VEO) voi olla yhteydessä kaikissa lapsen kasvuun, kehitykseen ja oppimiseen liittyvissä asioissa ja pohdinnoissa.
Erityisopettajat työskentelevät päiväkotiryhmissä, konsultoivat henkilöstöä ja ovat teidän huoltajien käytettävissä.
Koordinoivaan hyvinvointiohjaajaan voi olla yhteydessä perhe-elämään, vanhemmuuteen, kasvatukseen tai parisuhteeseen liittyvissä kysymyksissä.
Mikäli lapsi on sairaana,
- laita sairaus-poissaolo merkintä eVakaan tai
- ilmoita päiväkotiryhmään tai perhepäivähoitajalle sairauspoissaolo eVaka viestien kautta, tai tekstiviestillä/soittamalla (Whatsapp-viestit eivät ole sallittuja tietoturva syistä).
Lapselle tulee varata riittävä toipilasaika kotona ja hän voi palata hoitoon, kun jaksaa hyvin osallistua toimintaan ja ulkoilla eikä tartuntavaaraa enää ole. Tarvittaessa lääkäri tai terveydenhoitaja määrittelee lapsen toipumisajan.
Lapsen sairastuessa varhaisakasvatuksessa kesken päivän soitetaan huoltajalle ja pyydetään häntä hakemaan lapsi kotihoitoon.
Lapsen lääkehoitoa toteutetaan ensisijaisesti kotona. Mikäli lapsen lääkitystä ei pystytä toteuttamaan ainoastaan kotioloissa, tehdään hänelle lääkehoitosuunnitelma. Näin toimitaan myös lyhytaikaisissa lääkitystä vaativissa tilanteissa.
Hyvä arki-sivun Lääkehoito-otsikon alta löytyy
- huoltajille tarkoitettu tiedote lääkehoitokäytännöistä varhaiskasvatuksessa sekä
- tilapäinen lääkehoitosuunnitelma, jonka voi mahdollisuuksien mukaan tulostaa, täyttää ja tuoda jo lapsen mukana
Tapaturman sattuessa lapselle annetaan tarvittava ensiapu. Jos lapsi tarvitsee lääkärin apua, otetaan yhteys huoltajiin ja selvitetään haluavatko he itse viedä lapsen lääkäriin vai saatetaanko hänet varhaiskasvatuksen toimesta Lempäälän terveysasemalle.
Mikäli huoltajat vievät lapsensa lääkäriin, he saavat itse päättää hoitavan tahon. Mikäli käynnistä aiheutuu kuluja, maksavat huoltajat kulut ensin itse, sen jälkeen kuluja voi
hakea korvattavaksi vakuutusyhtiöstä. Tästä pääset Lapsen tapaturma-sivulle, josta löytyy lisätietoa korvauksen hakemisesta.
Terveydenhuoltolaki ja asetus 338/2011 edellyttävät neuvolaa, varhaiskasvatusta, kouluterveydenhoitoa ja koulua tekemään yhteistyötä laajennetun terveystarkastuksen yhteydessä.
Laajennetulla terveystarkastuksella tarkoitetaan ikäkausitarkastuksia, jotka tehdään lasten ollessa 4-vuotiaita, ensimmäisellä luokalla, viidennellä luokalla ja kahdeksannella luokalla.
Esiopetukseen siirryttäessä täytetään huoltajien kanssa ”Terveisiä eskariin” -lomake ja tarvittaessa lapselle tehdään pedagoginen arvio tai pedagoginen suunnitelma.
Kesällä (pääsääntöisesti heinäkuussa) suurin osa varhaiskasvatusyksiköistä on suljettuna ja varhaiskasvatuspalveluita tarjotaan keskitetysti.
Muinakin koulujen loma-aikoina pieniä yksiköitä voidaan yhdistää suurempien yksiköiden yhteyteen.
Varhaiskasvatuslaki edellyttää, että lasta suojataan kiusaamiselta ja väkivallalta.
Lempäälän kunnan varhaiskasvatukseen on nähty tärkeäksi tehdä kiusaamisen ehkäisyn ja puuttumisen suunnitelma siksi, että
- kiusaaminen ilmiönä saadaan nostettua kasvattajien tietoisuuteen
- kiusaamisen ehkäisyyn ja puuttumiseen saadaan kasvattajille selkeitä ja yhteisiä menetelmiä
Kiusaamisen ehkäisyn ja puuttumisen suunnitelma on nähtävissä Hyvä Arki-sivulla, otsikon alla Muut.
Varhaiskasvatuspalveluilla on turvallisuussuunnitelma ja jokaisella varhaiskasvatuspalveluiden kiinteistöillä on oma turvallisuussuunnitelma.
Suunnitelmat ohjaavat yksiköiden toimintaa. Varhaiskasvatuspalveluiden turvallisuussuunnitelma on nähtävissä Hyvä arki-sivulla, otsikon alla Muut.