Lempäälän keskusta-alueen nuorisotyön kehittäminen etenee
Lempäälässä on kevään 2025 aikana toteutettu keskusta-alueen nuorisotyön kehittämiseen liittyvä osallisuusohjelma. Ohjelmassa kartoitettiin lempääläläisten nuorten toiveita ja tarpeita keskusta-alueella tapahtuvasta kohtaamistyöstä sekä tiloista ja niiden aukioloista.
Lempäälässä nuorisotyö on jaettu kolmeen pääalueeseen: Sääksjärven alueeseen, Ideaparkin/Hakkarin -alueeseen ja keskustan alueeseen. Jokaisella alueella työskentelee 2–3 nuorisotoiminnan ohjaajaa ja yläkoulun kouluyhteisöohjaaja. Alueellisella jaottelulla varmistetaan nuorisotyön kattavuus Lempäälässä.
Lempäälässä tehtävää nuorisotyötä on pyritty kehittämään aktiivisesti viime vuosien aikana. Osana kehittämistyötä nuorille suunnattuja kohtaamispaikkaratkaisuja on järjestelty uudelleen, jonka seurauksena uusia kohtaamispaikkoja on avattu ja vanhoista on osittain luovuttu.
Vakiintuneet nuortentilat ovat tällä hetkellä Sääksjärven nuorisotalo ja Ideaparkiin vuonna 2024 avautunut nuortentila Spotti. Keskustan alueen kohtaamistyötä toteutetaan kirjaston nuortentila Kirkonrotassa. Osana nuorisotyön kehittämistä on havaittu, etteivät kirjaston tilat kuitenkaan tarjoa nuorille samoja mahdollisuuksia verrattuna muiden alueiden nuorten palveluihin. Nuorten toivomia aukioloaikoja, toimintoja, välineistöä tai yksityisyyttä ei ole mahdollista toteuttaa kirjastossa.
Kevään osallistaminen piti sisällään yhteisölautakunnan ja nuorisovaltuuston kuulemisen, Lempäälä-talolla toteutetun nuorten ideapajan sekä yläkouluilla järjestetyn kyselyn. Ideapajan työskentelyyn osallistui 6 nuorta ja yläkouluilla toteutettuihin kyselyhin vastasi yhteensä 743 nuorta.
Osallisuusohjelmassa kerätty aineisto antaa tietoa nuorten toiveista ja tarpeista. Tilojen aukioloaikoihin liittyvät vastaukset puoltavat myöhäisempiä aukioloaikoja ja näistä klo 15.00–22.00 välinen aukioloaika sai kyselyssä eniten kannatusta. Lisäksi viikonlopuille toivottiin nuorisotilojen aukioloa. Vastauksissa korostuvat myös erilaiset pelaamisen muodot, ruoanlaittomahdollisuus sekä ohjatun toiminnan tarve.
Osallisuusohjelmassa nuorilta kerätty tieto puoltaa nuorisotilan perustamista keskustan alueelle. Kaikki ideapajaan osallistuneet nuoret äänestivät nuorille suunnatun oman tilan puolesta, jonka lisäksi nuorisovaltuusto päätti tukea Lempäälän keskusta-alueelle sijoitettavan nuorisotilan edistämistä nuorten toiveiden mukaisesti.
”Kohderyhmältä itseltään eli nuorilta moninaisin tavoin kerätyt ajatukset, ideat ja toiveet ovat tärkein asia, kun toimintaa suunnitellaan asiakaslähtöisesti. Olemme iloisia, että näkemyksiä saatiin kerättyä laajasti. Ohjelman tulokset auttavat meitä kehittämään paremmin ratkaisuja, jotka kohderyhmä kokee mahdollisimman hyvin omakseen”, kertoo Lempäälän kunnan vt. kehitysjohtaja Jarkko Rikkilä.
Yhteisölautakunta kävi lähetekeskustelun nuorisotyön kehittämisestä keskusta-alueella osallisuusohjelman pohjalta ja antoi seuraavat kommentit vastaavan viranhaltijan jatkovalmistelun tueksi:
- Yhteisölautakunta kiitti, että nuorisoa on osallistettu nuorisotyön kehittämiseen Lempäälän keskustassa nuorten toiveiden mukaisesti.
- Yhteisölautakunta toivoo, että keskustan nuorisotila saadaan toimintaan vuoden 2025 aikana.
Lisätietoja:
Jussi Kolehmainen
nuorisopäällikkö
jussi.kolehmainen@lempaala.fi
050 383 3915