Lempäälään uusia leikkipaikkoja
Lempäälään valmistui vuonna 2025 kaksi uutta leikkipaikkaa: toinen Humalamäkeen ja toinen Lempäälän keskustaan Viistokkaan puistoon. Kesällä 2026 leikkipaikkojen määrä kasvaa jälleen, kun Saikanpuiston uusi leikkipaikka valmistuu ja lisäksi kaksi olemassa olevaa leikkipaikkaa kunnostetaan.
Tänä kesänä kunnostetaan Ruskea-ahteen lähiliikuntapaikka ja sen yhteydessä oleva leikkipaikka. Sen lisäksi kunta varaa määrärahat myös toisen leikkipaikan uudistamiseen ja sen valitsemiseksi toivomme kuntalaisten mielipidettä.
Mihin leikkipaikkaan sinä toivoisit seuraavaksi parannuksia?
Aiemmat kunnostukset ja leikkipaikkojen nykytila huomioiden vaihtoehdot ovat:
- Lahdenkylän leikkipaikka
- Mattilan leikkipaikka
- Myllykolun leikkipaikka
- Paunun leikkipaikka
- Väinölän leikkipaikka
Kunnostuksessa leikkipaikan välineistö uusitaan ja tarvittaessa parannetaan myös valaistusta ja saavutettavuutta.
Voit samalla kertoa myös omat toiveesi siitä, millaisia leikkivälineitä hyvällä leikkipaikalla olisi hyvä olla.
Pääset antamaan mielipiteesi täällä: Leikkipaikka valinta
Ruskea-ahteen lähiliikuntapaikan uudistus etenee
Ruskea-ahteen alueella uudistetaan lähiliikuntapaikka ja päivitetään samalla leikkivälineistöä. Leikkivälineitä sijoitellaan uudelleen ja osa vaihdetaan uusiin. Saneerauksen pääpaino on liikuntapaikan käyttömahdollisuuksien parantamisessa, mutta samalla myös leikkiolosuhteet kohenevat.
Hankkeesta vastaa liikuntapaikka-asiantuntija Sari Juuti.
Leikkipaikkojen ylläpito
Lempäälän kunnassa on tällä hetkellä 39 leikkipaikkaa, joiden ylläpidosta vastaa Lekitek Oy. Kunta tarkastaa leikkipaikat säännöllisesti.
Voit antaa palautetta leikkipaikoista täällä: palaute
Kunnan tavoitteena on uudistaa yksi leikkipaikka joka toinen vuosi, ja lisäksi uusia leikkipaikkoja rakennetaan asemakaavojen toteutumisen yhteydessä.
LISÄTIETOJEN ANTAJAT:
Tea Leppänen
rakennuttajahortonomi
Lempäälän kunta
040 359 4838
etunimi.sukunimi@lempaala.fi