Lempäälä asuntomessut 2026
  • Lempäälän kunta
     
  • Yhteystiedot
     
  • Palaute
     
  • Etusivu
     
  • Saikka asuinalueena
     
    • Ilmastoviisasta yhteisöllistä asumista
    • Saikan puistot
    • Saikan julkinen taide
  • Tontit ja rakentaminen
     
    • Kiertotalouden palvelut rakentajille
    • Rakentajatarinat
      • Pientalorakentamisen suunnitteluvaihe: Rajamäen rykmentti rakentaa vielä kerran
      • Pientalorakentamisen maanrakennustyö: Pohjatöissä ei kannata oikoa
      • Pientalokohteen energiatehokkuus: Hyvän energian koti syntyy tarkkuudella
      • Pientalorakentaminen elementtiratkaisuna: Säältä suojassa rakentamisessa on etunsa
      • Lempäälän Lämmön ratkaisut Saikkaan
  • Lempäälä kotikuntana
     
  • Ajankohtaista
     
  • Yrityksille
     
  • Oppilaitosyhteistyö
     
  • Tapahtumat
     
Etusivu » Ajankohtaista » Kesälaitumilla rakentaminen mielessä
20.7.2023

Kesälaitumilla rakentaminen mielessä

Kesä on parhaimmillaan ja useat meistä ovat kesälaitumilla lataamassa akkuja työteliään vuoden jälkeen. Lempäälän Asuntomessuhankkeessa vietetään myös rauhallista kesäaikaa, vaikka projektitoimisto Ideaparkissa ei oviaan ole sulkenut missään vaiheessa. Mikäli rakentaminen messualueelle kiinnostaa tai olet muutoin kiinnostunut Asuntomessuista, kannattaa käydä poikkeamassa projektitoimistollamme Ideaparkin keskusaukion laidalla.

Kesäkuussa messuhankkeen osalta järjestettiin kaksi mielenkiintoista rakentajailtaa Ideaparkin Bläk Boksissa. Tilaisuuksien tarkoituksena oli antaa lisätietoa tonttien hakemisesta ja infoa omien hankkeiden suunnitteluun messurakentamisesta kiinnostuneille.

Ensimmäisessä rakentajaillassa keskiviikkona 7.6. keskityttiin tiukasti kalvosulkeisilla Asuntomessut Lempäälässä 2026 -tonttien hakemiseen liittyviin asioihin. Paikan päälle oli saapunut ilahduttava määrä rakentamisesta kiinnostuneita, joten allekirjoittaneen ei tarvinnut uhrautua juomaan kaikkea tilaisuuteen varattua kahvia.

Toisessa rakentajaillassa maanantaina 19.6. ei ollut enää tarvetta kuunnella projektipäällikön monologia silmät ristissä, vaan tarjolla oli erittäin mielenkiintoisia puheenvuoroja talojen rakennuttamisesta sekä piharakentamisesta. Paljon kiitoksia Kimmo Rautiaiselle (Pientaloteollisuus ry), Kaisa Koskelinille (Maisemansuunnittelijat ry) ja Kaisa Seppälälle (Pihastamo Oy), joiden asiantuntevista esityksistä moni sai varmasti paljon hyödyllistä tietoa omaa hankettaan varten.

Syksyä kohti mennään ja se onkin mielenkiintoista aikaa messuprojektin suhteen, kun tonttien hakuaika lähestyy lokakuussa. Sitä ennen meillä on vielä mielenkiintoisia tapahtumia, kuten tonttipäivä Saikan alueella 31.8. sekä ”Mitä messurakentaminen voisi olla” – tapahtuma Ideaparkin Bläk Böksissa 19.9.

Rakentavin terveisin

Pekka Seppänen
Asuntomessut Lempäälässä 2026 projektipäällikkö

Ajankohtaista

15.05.2025
Lempäälän Asuntomessujen aikaista pysäköintiä esitetään Marjamäkeen Areenakadulle
29.04.2025
Luonnon monimuotoisuuslaskelma ohjaa viher- ja puistosuunnittelua: Saikan kokeilun tulokset hyödyksi kaavoituksessa
25.03.2025
Etelärinteessä alkaa viikolla 14 maaperätutkimustyö
21.03.2025
Etelärinteessä valmistaudutaan maaperätutkimustöihin
17.03.2025
Areenakadun päässä alkaa maaperätutkimustyö
21.02.2025
Lempäälän Asuntomessujen aikainen pysäköinti useammalle alueelle
11.02.2025
Markkinavuoropuhelu: Jakamistalouden ratkaisu esimerkiksi pihan ja puutarhan hoitovälineille
02.02.2025
Lempäälässä rakennetaan asumisen ihanteiden mukaan
27.01.2025
Saikan Asuntomessualue nähdään 3D-mallina
20.12.2024
Lempäälän Vuokrakotien asuinkerrostalo toteutuu Saikkaan

Yhteystiedot

Projektipäällikkö: Pekka Seppänen
Puh. 044 486 3614
pekka.seppanen@lempaala.fi
asuntomessut2026@lempaala.fi

Osoite: Ideaparkinkatu 4, 37570 Lempäälä

Asuntomessuhankkeen projektitoimisto

Projektitoimisto on avoinna ajanvarauksella.

lempaala.fi/asuntomessut2026
#asuntomessut2026

Seuraa meitä